Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
„Prawo Matki Ziemi” Universal Declaration of Earth's Rights
Dodane przez marillka dnia 29/11/2013

W kwietniu 2010 roku Boliwia wprowadziła „Prawo Matki Ziemi”, które przyznaje naturze prawa – podobnie jak to ma miejsce w przypadku praw człowieka.

W deklaracji Ziemia jest żywą wspólnotą składającą się z niezależnych bytów, które są ze sobą połączone wspólnym losem. Ziemia uznana zostaje jako źródło życia, zaspokajające wszystkie nasze potrzeby.
Wyrażony został brak równowagi pomiędzy przyznaniem praw do życia jedynie człowiekowi z pominięciem praw Ziemi i praw wszystkich innych żywych istot, które tworzą Ziemię.
Deklaracja zawiera 13 artykułów.

dalej wolne tłumaczenie:

Rozszerzona zawartość newsa
W kwietniu 2010 roku Boliwia wprowadziła „Prawo Matki Ziemi”, które przyznaje naturze prawa – podobnie jak to ma miejsce w przypadku praw człowieka.

W deklaracji Ziemia jest żywą wspólnotą składającą się z niezależnych bytów,
które są ze sobą połączone wspólnym losem. Ziemia uznana zostaje jako źródło życia, zaspokajające wszystkie nasze potrzeby.
Wyrażony został brak równowagi pomiędzy przyznaniem praw do życia jedynie człowiekowi z pominięciem praw Ziemi i praw wszystkich innych żywych istot, które tworzą Ziemię.
Deklaracja zawiera 13 artykułów.

poniżej wolne tłumaczenie:

Artykuł 1.
Ziemia jest żywą istotą.
Artykuł 2.
Wszystkie żywe istoty, które zamieszkują Ziemię stanowią część naturalnej ziemskiej różnorodności.
Pojęcie istota obejmuje: ekosystemy, gatunki i wszystkie inne organizmy, które są naturalnymi elementami Ziemi.
Artykuł 3.
Całe życie jest uznawane, szanowane i chronione, bez względu na jego przydatność dla człowieka.
Wszystkie istoty mają prawo do godności, do dobrobytu i do życia bez tortur lub okrutnego traktowania przez ludzi.
Artykuł 4.
Tak jak ludzie mają prawa człowieka, wszystkie inne istoty na Ziemi mają również prawa charakterystyczne dla ich stanu oraz roli i funkcji jaką spełniają na Ziemi.
Artykuł 5.
Ziemia i wszystkie istoty, które je tworzą mają prawa i są ujmowane w niniejszej Deklaracji bez jakichkolwiek różnic wynikających z gatunku, pochodzenia lub innych.
Artykuł 6.
Prawa każdej istoty są związani prawami innych istot, a wszystkie konflikty powinny być rozwiązane w taki sposób, aby uczciwość, równowaga i zdrowie Ziemi były chronione.
Artykuł 7.
Ziemia i wszystkie istoty, które ją tworzą, mają prawo do życia i istnienia oraz prawo do odnowy zdolności biologicznej i ciągłości swoich cykli i procesów życiowych .
Wszystkie istoty mają prawo do wody jako źródła życia, do czystego powietrza, do dobrego zdrowia i bycia wolnymi od skażenia, zanieczyszczeń i odpadów toksycznych i radioaktywnych.
Wszystkie istoty mają prawo mieć niezmienioną strukturę genetyczną, gdyż mogłoby to zagrozić ich stabilności i ich zdrowemu funkcjonowaniu.
Artykuł 8.
Wszyscy ludzie szanują Ziemię i żyją w zgodzie ze wszystkimi żywymi istotami, które tworzą Ziemię.
Artykuł 9.
Istoty ludzkie mają obowiązek działać zgodnie z prawami i obowiązkami określonymi w niniejszej Deklaracji i zapewnić, aby dążenie do dobrobytu człowieka przyczyniało się do dobrobytu na Ziemi, w chwili obecnej, jak i w przyszłości.
Artykuł 10.
Istoty ludzkie mają obowiązek promowania i uczestniczenia w nauce, analizy, interpretacji i przekazywania sposobów życia, które są w zgodzie z Matką Ziemią i zgodnych z tą deklaracją.
Artykuł 11.
Istoty ludzkie są odpowiedzialne za zapewnienie ochrony Ziemi, jak również do tworzenia i stosowania norm i prawa do obrony, ochrony i zachowania praw ziemskich.
Artykuł 12.
Ludzie mają obowiązek szanowania, ochrony, zachowania, a jeśli to konieczne, przywrócenia integralności cykli i równowagi, które są niezbędne na Ziemi, oraz wprowadzenia działań zapobiegawczych i ograniczających tak aby uniknąć ludzkich działań, które prowadzą do wymieranie gatunków, niszczenia ekosystemów lub zmiany cykli ekologicznych.
Artykuł 13.
Istoty ludzkie mają obowiązek promowania sposobów życia i gospodarczych i politycznych modeli rozwoju, które szanują Ziemię i praw uznanych w niniejszej Deklaracji.


tu można podpisać deklarację: http://www.universaldeclarationofearthsrights.org/en/Home.html